×

Please choose your language

لطفا زبان خود را مشخص کنید

×
We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Ok, thanks Learn more

gegli

آزاد 66

قفل شدن زانو

چه وقت به پزشک مراجعه کنيم ؟

زانو در حالت خميده ياکشيده قفل شده است .

زانو کاملاً کشيده يا خم نمي شود .

قفل شدن زانو نشانه چيست ؟

روي زمين چهارزانو نشسته ايد و ناگهان مي بينيد نمي توانيد بلند شويد . يا در حال ورزش ناگهان زانويتان را نمي توانيد خم کنيد . انگار گيره اي پايتان را نگاه داشته و نمي گذارد آن را حرکت بدهيد .

در وضعيت عادي ، زانو مانند يک لولاي در عمل مي کند و اگر چيزي در لولاي در بگذاريد ديگر کار نمي کند و در جاي خود متوقف مي شود .

همين طور وقتي چيزي جلو حرکت زانو را بگيرد و آن را متوقف کند ،‌ مي گويند زانو قفل شده است . اين حالت اغلب دردناک است و چون اغلب هنگام بالا رفتن از پله ها ، نشستن روي زمين ، يا در حالات حساس ديگر روي مي دهد ،‌ باعث وحشت مي شود .

قفل شدن زانو معمولاً ناشي از شکستن قطعه اي غضروف ،‌ يا احتمالاً قطعه اي استخوان جدا شده در نوعي التهاب استخواني غضروفي است . اين قطعه استخوان يا غضروف در حفره زانو معلق است تا زماني که بين دو سطح مفصلي گير افتد و توانايي حرکت را از زانو بگيرد .

گاهي اين انسداد ناشي از نابه جايي استخوان ها و ماهيچه هاي اطراف زانوست . ضعف ماهيچه هاي طرف داخل ران يا سفتي ماهيچه هاي طرف خارج آن مي تواند به نابه جايي کشکک زانو بينجامد . کشکک همراه با استخوان ران از صف خود خارج شده و خم کردن يا بازکردن زانو را مانع مي شود . با برگشت ماهيچه ها به حالت عادي ،‌ کشکک نيز به جاي خود باز مي گردد و حرکات زانو عادي مي شود .

قفل شدن واقعي زانو نادر است . بسياري اوقات ، مثلاً به دنبال يک ضربه يا جراحت ، فرد نمي تواند زانويش را حرکت بدهد و فکر مي کند زانويش قفل شده است . اما چيزي مانع حرکت زانو نشده است . اين حالت را قفل شدن کاذب زانو مي گويند .

قفل شدن کاذب زانو فقط واکنشي نسبت به درد است . ساز و کار درد نمي گذارد مفصل کاملاً‌ باز يا خم شود . گاهي درد ناشي از پيچ خوردن يا ضربه زانو را قفل مي کند ؛ گاهي نيز خشک شدن ناشي از نشستن طولاني به يک حالت باعث آن مي شود .

درمان قفل شدن زانو

گر چه قفل شدن زانو ممکن است با کمي استراحت برطرف شود ، اما فکر نکنيد درمان شده است . اگر قطعه اي استخوان يا غضروف آن را به وجود آورده باشد ، آسيب جدي زانو ممکن است به دنبال آن بيايد . بنابراين ، هر گونه محدوديت حرکات زانو بايد توسط پزشک درمان شود . گاهي ممکن است اين اشکال با عمل جراحي برطرف شود .
جمعه 26 شهریور 1390 - 11:55:15 PM

ورود مرا به خاطر بسپار
عضویت در گوهردشت
رمز عبورم را فراموش کردم

آخرین مطالب


سکوت ......


راه استفاده از گوجه فرنگی برای زیبایی13


8 تکه لباسی که هر خانم باید داشته باشد+ مطلب کاربردی


مفيدترين روغن‌هاي گياهي براي انواع مختلف مو


فوت و فن‌های جذاب بودن را یاد بگیرید


میوه ای تابستانی که شما را خوش اخلاق می کند!


طنز: روش شکار شوهر در ایران


راار هایی برای دوست داشتن مردان بدقلق


اندیشه هاااااااااا


متن زیبا ارسالی یکی از دوستان خوب


نمایش سایر مطالب قبلی
آمار وبلاگ

273456 بازدید

90 بازدید امروز

181 بازدید دیروز

654 بازدید یک هفته گذشته

Powered by Gegli Social Network (Gohardasht.com)

آخرين وبلاگهاي بروز شده

Rss Feed

Advertisements

Copyright ©2003-2020 Gegli Social Network (Gohardasht) - All Rights Reserved

Developed by Dr. Mohammad Hajarian

Powered by MainSystem